College of Agriculture & Natural Resources
Environmental Science & Technology

ENST Departmental Awards

2018-2019 ENST AWARDS RECIPIENTS:

Excellence in Teaching Award (Tenure Track) – Mitchell Pavao-Zuckerman
Excellence in Teaching Award (Non Tenure Track) – Jose-Luis Izursa
Excellence in Research Award – Masoud Negahban-Azar
Excellence in Extension Award – Raymond R. Weil
Outstanding Post-Doctoral Research Associate –  Sangchul Lee
Excellence in Mentoring Award – Lance T. Yonkos
Outstanding Staff Excellence Award - Blake Jeter
Outstanding Undergraduate Student Award – Ilana N. Herold
Outstanding Undergraduate Student Award – Cathelyn Y. Wang
Outstanding Graduate Student Award (MS) – Grace F. Hummel
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Barret M. Wessel
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Martina Gonzalez Mateu
The Bahram Momen Distinguished Service Award – Ruth Koster, Tina Scites, Blake Jeter, Traci Jackson, Maria Liberati, Laurie Brown, Sandra Nola, Daniel Ramia, Patricia Nitowitz, Norman Pruitt

2017-2018 ENST AWARDS RECIPIENTS:

Excellence in Teaching Award (Tenure Track) – Masoud Negahban-Azar
Excellence in Teaching Award (Non Tenure Track) – Candice Duncan
Excellence in Research Award – Mitchell Pavao-Zuckerman
Excellence in Extension Award – Gurpal Toor
Outstanding Post-Doctoral Research Associate – Amro Hassanein
Excellence in Mentoring Award – Mitchell Pavao-Zuckerman
Outstanding Staff Excellence Award - Tina Scites
Outstanding Undergraduate Student Award – Alexis Boytim
Outstanding Undergraduate Student Award – Nicolette Henning
Outstanding Undergraduate Student Award – Tylar Clark
Outstanding Graduate Student Award (MS) – Rachel Eberius
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Mo Yu
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Manashi Paul
The Bahram Momen Distinguished Service Award – Robert Hill

2016-2017 ENST AWARDS RECIPIENTS:

Excellence in Teaching Award (Tenure Track) – Lance Yonkos
Excellence in Teaching Award (Non Tenure Track) – Shannon Pederson
Excellence in Research Award – Martin Rabenhorst
Excellence in Extension Award – Reginal Harrell
Outstanding Post-Doctoral Research Associate – Meredith Bohannon
Excellence in Mentoring Award – Martin Rabenhorst
Outstanding Staff Excellence Award – Ali Djamshidi
Outstanding Undergraduate Student Award – Kristine Persing
Outstanding Undergraduate Student Award – Elizabeth O’Keefe
Outstanding Graduate Student Award (MS) – Diane Leason
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Christine Maietta
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Megan Saunders
Distinguished Service Award – Kintija Eigmina-Chemali

2015-2016 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching Award (Tenure Track)- Stephanie Yarwood
Excellence in Teaching Award (Non Tenure Track) – Joanna Goger
Excellence in Research Award – Lance Yonkos
Excellence in Extension Award – Robert Hill
Outstanding Post-Doctoral Research Associate – Jose-Luis Izursa
Excellence in Mentoring Award – Stephanie Lansing
Excellence in Mentoring Award – Stephanie Yarwood
Outstanding Staff Excellence Award – Ina Anderson
Outstanding Undergraduate Student Award – Randy Aird
Outstanding Undergraduate Student Award – Pradnya S. Bhandari
Outstanding Graduate Student Award (MS) – Sara Mack
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Kendall Simon
Distinguished Service Award – Edward Landa
 
2014-2015 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Outstanding Undergraduate Student: Sofia D’Ambrosio
Outstanding Undergraduate Student: James Zester
Outstanding Graduate Student (MS): Eliza McFarland
Outstanding Graduate Student (PhD): Freddy Witarsa
Outstanding Post-Doctoral Research Associate: Dr. Ji Li
Outstanding Staff: Robert Carter
Excellence in Teaching (Non-Tenure-Track): Dr. Dan Fisher
Excellence in Teaching (Tenure Track): Dr. Bruce James
Excellence in Research: Dr. Wendy Peer
Excellence in Extension: Dr. Gary Felton
Distinguished Service Award: Dr. Peter May
 
2013-2014 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching (Tenure Track): Dr. David Tilley
Excellence in Teaching (Non-Tenure-Track): Dr. Jennifer Murrow
Excellence in Research: Dr. Paul Leisnham
Excellence in Extension: Dr. Bob Tjaden
Outstanding Staff: Elma Ruth Koster
Outstanding Graduate Student (PhD): Ashley Belle
Outstanding Graduate Student (MS): Glade Dlott
Outstanding Undergraduate Student: Liam Regan
Outstanding Undergraduate Student: Tunisia Chavez Ellis
Distinguished Service Award: Jack Trimble
Distinguished Service Award: Gary Seibel
 
2012-2013 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Lance Yonkos
Excellence in Research: Gene Hahn
Excellence in Extension: Patricia Steinhilber
Outstanding Staff: Maria L. Robey
Outstanding Graduate Student (PhD):  Nicole Fiorellino 
Outstanding Graduate Student (MS): Natalie Lounsbury
Outstanding Undergraduate Student: Nicholas Cloyd
Outstanding Undergraduate Student: Holly Bowen
 
2011-2012 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Prabhakar Tamboli
Excellence in Research: Dr. Paul Leisnham
Excellence in Extension: Dr. Frank Coale
Outstanding Staff: Kimberly Monahan
Outstanding Graduate Student (PhD): Annie Rossi
Outstanding Graduate Student (MS): Zach Freed
Outstanding Undergraduate Student: Scott Tjaden
Outstanding Undergraduate Student: Yaella Landau
 
2010-2011 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Martin C. Rabenhorst
Excellence in Research: Dr. Raymond R. Weil
Excellence in Extension: Dr. Joshua M.McGrath
Outstanding Staff: Stanley P. Schlosnagle
Outstanding Graduate Student (PhD): Saptashati Biswas
Outstanding Graduate Student (MS): Wesley A. Bickford
Outstanding Undergraduate Student: Ali N. Alaswadi
Outstanding Undergraduate Student: Karly G. Epp
 
2009-2010 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Patrick Kangas
Excellence in Research: Dr. Stephanie Lansing
Excellence in Extension: Dr. David Ross
Outstanding Staff: Kimberly Monahan
Outstanding Graduate Student (PhD): Brandon Winfrey
Outstanding Graduate Student (MS): Karen Grubb
Outstanding Undergraduate Student: Amanda Johnson
Outstanding Undergraduate Student: Yonatan Keschner
 
2008-2009 ENST AWARD RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Bruce R. James
Excellence in Research: Brian A. Needelman
Excellence in Extension: Gary K. Felton
Outstanding Staff: Gary E. Seibel
Outstanding Graduate Student: YenJung Lai
Outstanding Graduate Student: Peter J. Sharpe
Outstanding Undergraduate Student: Amanda M. Garzio-Hadzick 
Outstanding Undergraduate Student: Zane Hadzick
Maintained by the IET Department of the College of Agriculture and Natural Resources. © 2021. Web Accessibility

University programs, activities, and facilities are available to all without regard to race, color, sex, gender identity or expression, sexual orientation, marital status, age, national origin, political affiliation, physical or mental disability, religion, protected veteran status, genetic information, personal appearance, or any other legally protected class. If you need a reasonable accommodation to participate in any event or activity, please contact your local University of Maryland Extension Office.